Опубліковувач

Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kępińskim (V)


logotyp POWER

Projekt pozakonkursowy

„AKTYWIZACJA OSÓB MŁODYCH POZOSTAJĄCYCH BEZ PRACY
W POWIECIE KĘPIŃSKIM (V)"

realizowany w ramach
Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój
 
Oś Priorytetowa I Rynek pracy otwarty dla wszystkich
Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy
Poddziałanie 1.1.1 Wsparcie udzielanie z Europejskiego Funduszu Społecznego
 
OKRES REALIZACJI PROJEKTU:
 
01.01.2019r. – 31.12.2022r.
 

CEL PROJEKU I PLANOWANE EFEKTY:

 
Głównym celem projektu o tytule „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kępińskim (V)" jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 333 osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy w powiecie kępińskim.
 
Realizacja ww. celu projektu zostanie osiągnięta poprzez podjęcie zatrudnienia przez min.: 39% osób w najtrudniejszej sytuacji zarejestrowanych w PUP (w tym imigranci, reemigranci, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami (do poziomu ISCD 3)) oraz 54% osób nie kwalifikujących się do żadnej z powyższych grup.
 

ZAKRES POMOCY:

 
Do każdego z uczestników projektu kierowana jest oferta kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej, która opiera się na co najmniej trzech elementach indywidualnej i kompleksowej pomocy w postaci usług i instrumentów rynku pracy dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczestników projektu.
 
Ścieżka projektu: 
  1. PORADNICTWO ZAWODOWE – realizowane poprzez dokonanie pogłębionej analizy umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych danej osoby. Proces ten, ma na celu wypracowanie przez każdego uczestnika projektu Indywidualnego Planu Działania we współpracy z doradcą klienta.
  2. POŚREDNICTWO PRACY – kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy w zakresie wyboru zawodu zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami wspieranej osoby.
  3. BONY SZKOLENIOWE – służące nabyciu lub podwyższeniu kwalifikacji zawodowych uczestników projektu, organizowane są w obszarach zgodnych ze zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem uczestnika projektu oraz zdiagnozowanymi potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku prac.
  4. BON NA ZASIEDLENIE – stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.
  5. STAŻE – których organizacja bezpośrednio przyczynia się do wyposażenia ich uczestników w umiejętności praktyczne do wykonywania zadań w miejscu pracy.
  6. JEDNORAZOWE ŚRODKI NA PODJECIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ – wsparcie rozwoju przedsiębiorczości umożliwi bezrobotnym rozpoczęcie pracy na swoim, bowiem brak kapitału początkowego stanowi swoistą przeszkodę do podjęcia działań przedsiębiorczych.
  7. INSTRUMENTY DOFINANSOWANIA -  wsparcie dla osób objętych wsparciem w zakresie zwalczania lub przecowdziałania skutkom COVID-19

Wsparcie towarzyszące:

 
W ramach projektu Urząd sfinansuje koszty:
  • badań lekarskich przed skierowaniem na szkolenie;
  • przejazdu z tytułu odbywania szkolenia,
które mają charakter pomocniczy dla podstawowych form aktywizacji zawodowej. Ponadto, uczestnikom programu w trakcie udziału w szkoleniu i stażu przysługuje stypendium.
 

KTO MOŻE SIĘ ZGŁOSIĆ:

 
Projekt zaadresowany jest do 333 osób pozostających bez pracy, w tym osoby z niepełnosprawnościami, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET), w tym 200 kobiet i 133 mężczyzn. Wsparciem obejmowane są wyłącznie osoby w wieku 18-29 lat zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kępnie jako bezrobotne. W projekcie co najmniej 20% uczestników stanowią osoby znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy tj. osoby z niepełnosprawnościami i/lub osoby długotrwale bezrobotne i/lub osoby o niskich kwalifikacjach.
 

KIEDY, GDZIE I W JAKI SPOSÓB MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ:

 
Rekrutacja uczestników każdej z oferowanych form wsparcia prowadzona jest przez cały okres realizacji projektu (tj. od 01.01.2019r. do 31.12.2022r.) jednak nie dłużej niż do momentu zakwalifikowania określonej grupy docelowej z uwzględnieniem podziału na płeć. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie mogą zgłaszać się osobiście u doradców klienta w siedzibie PUP - Mianowice 2H, 63-600 Kępno, gdzie wypełnią formularz rekrutacyjny określając tym samym swoją sytuację na rynku pracy oraz potrzeby aktywizacyjne wynikające z problemów zawodowych. Dokumenty rekrutacyjne dostępne są na stronie internetowej oraz w siedzibie PUP w Kępnie. Nabór przeprowadzony jest w sposób zapewniający równy dostęp obu płci do projektu. Zapewniony jest również równy dostęp do udziału w projekcie osobom z niepełnosprawnościami. Ponadto, w ramach projektu zapewnia się możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach celu tematycznego 9 w RPO.
 

CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU: 4 652 373,38 zł, w tym:

  • 3 921 020,28 zł – dofinansowanie UE,
  • 731 353,10 zł – krajowy wkład publiczny. 

KONTAKT:

Szczegółowych informacji i wskazówek na temat realizowanego projektu udzielają doradcy klienta w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie – Mianowice 2H, 63-600 Kępno oraz pod nw. numerami telefonów:
 
 
Data aktualizacji: 02.12.2022 r.