#FunduszeEuropejskie
#FunduszeUE
Projekt niekonkurencyjny
„AKTYWIZACJA ZAWODOWA OSÓB BEZROBOTNYCH I POSZUKUJĄCYCH PRACY W POWIECIE KĘPIŃSKIM "
realizowany w ramach
Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021 – 2027
Priorytet 6: Fundusze Europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym (EFS+)
Działanie 6.1 – Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy – projekty PUP
OKRES REALIZACJI PROJEKTU:
Od 1.01.2023 r. do 31.12.2024 r.
CELE PROJEKTU:
Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej poprzez wzrost dostępności oraz szans na znalezienie zatrudnienia lub samozatrudnienia przez osoby bezrobotne, pozostające bez pracy i zarejestrowane w PUP w Kępnie,
w szczególności: wśród osób młodych, długotrwale bezrobotnych oraz osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, zakwalifikowanych do udziału w projekcie
do 31.12.2024r
ZAKRES POMOCY:
Każdy z uczestników projektu otrzyma kompleksową ofertę aktywizacji zawodowo-edukacyjnej, która opiera się na co najmniej dwóch elementach indywidualnej i kompleksowej pomocy w postaci usług i instrumentów rynku pracy dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczestników projektu.
Formy pomocy:
- POŚREDNICTWO PRACY ma na celu dopasowanie oferty pracy w sposób odpowiadający na rzeczywiste potrzeby uczestnika projektu, z uwzględnieniem ich kwalifikacji i kompetencji zawodowych w oparciu o opracowany/aktualizowany Indywidualny Plan Działania. Wsparcie zwiększa szansę na zatrudnienie ludzi młodych poprzez dobór wysokiej jakości oferty zatrudnienia, długotrwale bezrobotnych poprzez ocenę szans na zatrudnienie, barier w jego uzyskaniu oraz osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy poprzez dobór odpowiedniej oferty pracy.
- PORADNICTWO ZAWODOWE ułatwi wybór odpowiedniego zawodu oraz zaplanowanie rozwoju kariery zawodowej poprzez dokonanie pogłębionej analizy umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych danego uczestnika projektu. Dodatkowo młodzież ma możliwość uzupełnienia kompetencji cyfrowych na podstawie kwestionariusza ankiety zgodnie z wynikiem oceny tych kompetencji.
- SZKOLENIA umożliwią nabycie, zmianę lub podniesienie kompetencji zawodowych lub kwalifikacji zawodowych, w tym kompetencji cyfrowych niezbędnych do wykonywania danego zawodu lub zadań na określonym stanowisku pracy. Szkolenia realizowane będą w trybie indywidualnym na wniosek osoby bezrobotnej zgodnie z potrzebami i potencjałem uczestnika oraz potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy. Skierowanie na szkolenie obejmuje sfinansowanie kosztów:
- stypendium szkoleniowego,
- badań lekarskich przed skierowaniem na szkolenie,
- przejazdu z tytułu odbywania szkolenia.
- STAŻE pozwolą osobom bezrobotnym nabyć lub uzupełnić doświadczenie zawodowe na konkretnym stanowisku pracy. To forma aktywizacji, która przyczyni się do wyposażenia uczestników projektu w umiejętności praktyczne do wykonywania danego zawodu w miejscu pracy.
- JEDNORAZOWE ŚRODKI NA PODJĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ stanowią pomoc bezrobotnym rozpoczynającym własną działalność gospodarczą. Wsparciew zakresie podjęcia, jak i funkcjonowania działalności gospodarczej obejmuje również wyposażenie uczestników w informacje i wiedzę nt. rejestracji firmy w CEIDG, zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i opłacania składek ZUS oraz form opodatkowania dochodów.
Udział w projekcie osób młodych do 30 r. ż. poprzedzony będzie każdorazowo oceną umiejętności cyfrowych, a w przypadkach uzasadnionych potrzeb poziom tych kompetencji zostanie uzupełniony.
KTO MOŻE SIĘ ZGŁOSIĆ:
Grupą docelową będą osoby z województwa wielkopolskiego pozostające bez pracy, zarejestrowane w PUP w Kępnie, w tym należące do co najmniej jednej z grup: kobiet, osób niskich kwalifikacjach, długotrwale bezrobotnych, osób w wieku 50lat i więcej, osób młodych w wieku 18-29 lat oraz osób z niepełnosprawnościami, które w niewystarczającym stopniu są obecne na rynku pracy. Projekt zaadresowany jest do 173 osób z w/w grup, w tym 94 kobiety i 79 mężczyzn.
KIEDY, GDZIE I W JAKI SPOSÓB MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ:
Rekrutacja uczestników obejmuje cały okres realizacji projektu, jednak nie dłużej,
jak do wykorzystania środków finansowych. wypełnią formularz rekrutacyjny określając tym samym swoją sytuację na rynku pracy oraz potrzeby aktywizacyjne wynikające z problemów zawodowych. Dokumenty rekrutacyjne dostępne są na stronie internetowej oraz w siedzibie PUP w Kępnie. Nabór przeprowadzony jest w sposób zapewniający równy dostęp obu płci do projektu. Zapewniony jest również równy dostęp do udziału w projekcie osobom z niepełnosprawnościami.
Planowane efekty:
W wyniku realizacji projektu zakłada się, że:
- osoby będące w trudnej sytuacji na rynku pracy, tj. osoby długotrwale bezrobotne, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby w wieku 50+, osoby o niskich kwalifikacjach oraz osoby młode w wieku 18-29 lat, w tym osoby z grupy NEET będą stanowiły 80% osób biorących udział w projekcie,
- osoby młode w wieku 18 - 29 lat pozostające bez zatrudnienia będą stanowiły 28% osób, które zostaną objęte programem wsparcia,
- w przypadku wsparcia osób młodych, ich udział w projekcie poprzedzony będzie oceną umiejętności cyfrowych oraz w razie potrzeby uzupełnieniem poziomu kompetencji,
- cel projektu zostanie osiągnięty poprzez podjęcie zatrudnienia lub samozatrudnienia przez min. 80% uczestników z grup docelowych
- 1 665 308,05 zł – dofinansowanie UE,
- 713 703,45 zł – krajowy wkład publiczny.
- poradnictwo zawodowe – tel. 62 59 026 22,e-mail: zpanek@kepno.praca.gov.pl.
- pośrednictwo pracy – tel. 62 59 026 21, e-mail: arymanowska@kepno.praca.gov.pl.
- staże – tel. 62 78 247 87, e-mail: akokot@kepno.praca.gov.pl.
- szkolenia – tel. 62 59 026 25, e-mail: jostrowska@kepno.praca.gov.pl.
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej – tel. 62 78 248 41,
e-mail: ahanas@kepno.praca.gov.pl.
Data aktualizacji: 23.12.2024 r.